ÖZGEÇMİŞ


         Ses eğitimine İstanbul M.S.Ü. Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları, Opera Bölümü’nde başlayan sanatçı, Prof. Güzin Gürel ile şan, Aydın Gün ile sahne eğitimi alarak 1997 yılında mezun olmuştur. Solistlik kariyerine öğrencilik yıllarında başlamış, katıldığı birçok solo resitalin yanı sıra, 1993 yılında İstanbul Avrupa Korosu’nun daveti üzerine şef Slyvene Maire yönetiminde Mozart’ın ’’ Missa Brevis ‘inde Alto solo’yu yorumlamış, 1995’de İstanbul Barok Topluluğu'nun Türkiye’de ilk kez seslendirilen H.Purcel'ın “Dido& Aeneas” eserinin prodüksiyonunda solist olarak görev almış ve yine aynı topluluğun İstanbul Yıldız Sarayı, K.Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki ise Otello Kalesi ve Bela Pais Manastırı’ndaki temsillerine katılmıştır.
        
Yine aynı yıl,İstanbul C.R.R. Konser Salonu Opera ve Orkestrasının ilk prodüksiyonu olan Ü.Hacibeyov'un “Arşın Mal Alan” adlı eserinde “Asya” rolünü seslendirmiş, 1998 yılına kadar solistlik görevine yine bu kurumda devam etmiştir. 1997'de 25.Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Genç Solistler Serisi’nde solo resital vermiş, ve aynı yıl 25. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali Genç Solistler Serisi’nde İstanbul Oda Müziği Topluluğu ile Beethoven'ın İskoç Şarkılarının Türkiye'deki ilk seslendirilişinde Alto solo’ yu yorumlamıştır.
        
1998 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne kadrolu sanatçı olarak atanmıştır. Solistlik çalışmalarına kurumundaki görevinin yanı sıra devam eden sanatçı,1999 yılında şef Stephan Lomas yönetiminde İstanbul Avrupa Korosu ile Mozart “Requiem”' de Alto solo seslendirmiştir. Leyla Pınar, (İstanbul-barok müzik üzerine), Leyla Gencer (İstanbul), Prof. Eva Blahova (Viyana), Mauro Trombetta (İstanbul) ile “master class” çalışmalarına katılmıştır.
         2000 yılında Viyana'da Prof. Josef Dichler Uluslararası Genç Müzisyenler yarışmasında ikincilik ödülü alan Özay Günay, yine aynı yıl Akbank Oda Orkestrası ve Madrid Korosu'nun, İstanbul Aya İrini Kilisesi,Antalya Aspendos Tiyatrosunda verdiği konserler de şef Cem Mansur yönetiminde J.S.Bach “Magnificat" da Alto soloyu seslendirmiştir.
        
Sanatçı yurt içinde katıldığı çok sayıda solo resital, konser ve televizyon programlarının yanı sıra yurt dışında da çeşitli orkestralı konserler ve solo resitaller vermiş, başta Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Slovak Cumhuriyeti olmak üzere uluslararası müzik festivallerinden ve opera evlerinden davetler almıştır. Yeraldığı bu etkinliklerde ülkemizi başarı ile temsil etmiştir. Bu konserlere örnek olarak, 2002'de şef Martin Majkut yönetimindeki Bratislava Opera Orkestrası ile 47. Piestanksy Uluslararası Müzik Festivali ve 57. Teplice Müzik Festivallerinde verdiği konserleri sayabiliriz.
        
Özay Günay, opera sanatçılığının yanı sıra, 1995-2000 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi K.B.B. Anabilim Dalı Foniatri Bölümü’nde ses ve konuşma terapisti olarak Prof. Güzin Gürel’e asistanlık yapmıştır.
        
İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde “Rigoletto”, “Mozart'ı Sever misiniz?”,“La Traviata”, “Trouble in Tahiti” eserlerinde solist olarak görev alan sanatçı, 2004 yılında İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından Türkiye prömiyeri gerçekleşen Verdi'nin “Falstaff” adlı eserinde “Meg Page” rolünü seslendirmek üzere davet edilmiş ve başarı ile yorumlamıştır.
         2005 yılı içerisinde İstanbul Devlet Senfoni Orkestrasının
şef Vesna Souc yonetimindeki "Gala Konseri’ne" solist sanatçı olarak katılmıştır. Bu konserin kaydı daha sonra, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası tafarından müzik cd ‘si olarak yayınlanmış ve sanat severlerin beğenisine sunulmuştur.

        
Sanatçı 2005 yılı aralık ayında, ikiz kardeşi bariton Önay Günay ile birlikte Avusturya Kültür Merkezi bünyesinde resital vermiştir ve ayrıca şef Meike Nollmann yönetimindeki Borusan Flarmoni Orkestrası ve Pera & European Voices İstanbul Korosu ile birlikte J.S.Bach Weihnachts Oratorium’da Alto Solo seslendirmiştir.
        
Halen  İstanbul Devlet  Opera balesindeki görevine devam etmekte olan mezzosoprano Özay Günay, Verdî'nin Otello eserinde Emillia rolünü seslendirmiş yine aynı kurumda gerçekleştirilen Barok Konserlerine  solist olarak katılmıştır. 2008 -2009 Opera sezonunda ise Beethoven 9. Senfoni'de 
Alto Solo yu seslendirecektir.


Copyright 2005 © OrkunLeo All Rights Reserved